2014. június 22., vasárnap

Cseresznyés-tejszínes torta kezdőknek




Igen, olyanoknak is ajánlom, akik sosem sütnek, és félnek a bonyolult dolgoktól, de már unják a kész piskóta lapra halmozott por pudingot és por zselét. Most hirtelen bevillantak régi gyerekzsúrok, ahol az utóbbi műanyag édesség volt mindig a sztár. Mióta rendszeresen sütök, és ez alatt az utóbbi tíz évet értem, mindig készítettem tortát a saját születésnapomra. Idén spontán voltam, és abból alkottam, ami a hűtőben volt, és azt hiszem egyik tortámat sem szerettem még ennyire. Rusztikus, friss, nem túl édes. És ami fontos: egyáltalán nem bonyolult, mégis megállná a helyét, küllemre is akármelyik cukrászdában.




Kezdjük a piskótával. (Nagyon fontos, hogy én most a legkisebb tortaformával, azaz a 18 cm-es átmérőjű alappal dolgoztam, és az arányok is ehhez mértek. Ha valaki nagyobbat szeretne készíteni, kb másfélszeresével kell majd minden alapanyagot felszoroznia.) Szóval a jó piskótatészta alapja a technológia. Egyszer kell megtanulni, és utána már becsukott szemmel is menni fog. Az alapmértékegység az, hogy tojásonként 2 dkg liszt és 2 dkg cukor kerül a keverékbe. A tojások sárgáját üssük bele egy edénybe, és adjuk hozzá a cukor felét. A fehérjét kezdjük el kemény habbá verni. Amikor már úgy érezzük, hogy kezd összeállni, akkor folyamatos keverés közben adagoljuk hozzá a cukor másik felét, és verjük készre a habot. A sárgáját a cukorral szintén habosítsuk ki, legyen fehér és sűrű a massza. Ha kész, akkor kezdjük el fellazítani és beledolgozni egy fakanállal a felvert fehérjét a sárgájába, majd a végén szitáljuk rá a lisztet a keverékre, és szintén óvatosan forgassuk át, hogy homogén legyen. A tortaformánkat béleljük ki sütőpapírral - az oldalát is - és egyengessük el benne a piskóta masszát. Toljuk 180 fokos előmelegített sütőbe, és 15 percig süssük. Utána csináljunk tűpróbát, és ha még nedves a közepe, akkor 5-7 percre rakjuk vissza. Ez most egy keskeny, de magas torta, így sokkal lassabban sül át a közepe, mint egy laposabbnak. Emiatt ne legyen mérvadó az idő, inkább folyamatosan figyeljük, hogy se ne égjen le, se ne szárítsuk ki. A teteje ha egy kicsit megbarnul, akkor már biztosan jó. Hagyjuk kihűlni a tésztát. 



A gyümölcsöt magozzuk ki, és vágjuk félbe. Én most cseresznyét használtam, de lehet bármit, epret, barackot, szilvát. A krémhez a tejszínt verjük kemény habbá. A mascarponét kezdjük el kikeverni, majd csepegtessük hozzá fél citrom levét, és 3-4 evőkanál porcukrot. Az édességet mindenki szabályozhatja saját ízlése szerint. Végül keverjünk el a krémben 1 dkg feloldott zselatint, hogy biztosan megálljon a krém.



Most már csak az összeállítás következik. A kihűlt piskóta tésztát 3 felé vágjuk. Hogy teljesen egyenletes legyen, először kétharmad, egyharmad arányba vágjuk szét, majd végül a nagyobbik lapot félbe. Az alsó tészta réteget helyezzük a kapcsos tortaforma aljára. Rakjuk ki körben a cseresznyékkel úgy, hogy a forma oldalának támaszkodjanak a szemek. A közepére is szórjunk a gyümölcsből. A krém felét rétegezzük az alsó lapra (vigyázzunk, hogy a cseresznyék ne dőljenek el alatta), és helyezzük rá a második szelet piskótát. Ugyanez a művelet következik, most a maradék krémet szép egyenletesen kenjük el, végül helyezzük a torta tetejére a harmadik piskóta lapot. 



Pihentessük a tortát egy pár órát a hűtőben, hogy kellően összeérjenek az ízek, majd csatoljuk le a formát. A tetejére készítsünk rácsos díszt porcukorból - ehhez hurkapálcákat, vagy szívószálakat használhatunk sablonnak. Aki szeretné, sokféleképpen variálhatja ezt az alapreceptet, egy nyári kerti partira így is-úgy is tökéletes lesz! 

Cseresznyés-tejszínes torta:


  • 4 tojás szétválasztva
  • 8 dkg cukor
  • 8 dkg liszt
  • 25 dkg mascarpone
  • 4 dl zsíros tejszín
  • 8-10  dkg porcukor
  • 1 dkg zselatin
  • fél citrom leve
  • fél kg cseresznye
  • porcukor

2014. június 9., hétfő

Szülinapi málnás-mascarponés brownie 

 

 
Jött egy spontán, szűk körű születésnapi ünnepség gondolata, amivel az egyik legkedvesebb barátnőmet szerettem volna meglepni. Kellett valami, amire rá lehet tenni a gyertyákat, és megfelel a "csupacsoki" jelzőnek is. De miért kellene mindig tortában gondolkodni? Úgy döntöttem, a jól bevált brownie-t kicsit felturbózom, így nem csak küllemre, de ízre is elég elegáns és kecsegtető lett a végeredmény. 




Az alap brownie elég egyszerű sütemény, és bár sokan, sokféleképpen készítik, a lényeg mégis talán az, hogy megfelelő minőségű alapanyagokkal dolgozzunk. A csokoládé 70%-os kakaótartalmú legyen, a vaj vaj legyen, és ne margarin, és a kakaópor, aminek itt most döntő fontossága lesz, ne legyen semmiképpen sem zsírszegény. Azzal a problémával találkoztam, hogy egy nagyobb boltban legalább 5-6 féle cukrozatlan kakaópor található, ezeknek a háromnegyede zsírszegény, vagyis a minimum 22% helyett csak 12% a kakaóvaj tartalma. Minél sötétebb egyébként a kakaó, annál valószínűbb, hogy megfelelő a minősége.


Készítsünk elő 3 edényt. Egyikbe mérjük ki a száraz hozzávalókat: a lisztet, kakaóport, sütőport, sót. A másikba üssük fel a tojásokat, és a cukorral együtt verjük habbá fehéredésig. A harmadikba mérjük ki a vajat, és a 7,5 dkg csokit, olvasszuk össze őket, majd keverjük lazán bele a tojásos masszába. Ekkor már csak két edényünk van, végül a lisztes-kakaós keveréket keverjük el a vajas-tojásosban, míg teljesen homogén masszát nem kapunk. A maradék darabolt étcsokit most dobjuk bele. Kicsit tegyük félre. A mascarponét a porcukorral, és a tojásokkal kézi mixerrel keverjük el, és kevés keményítővel sűrítsük.


Béleljünk egy közepes méretű tepsit sütőpapírral, és egyengessük bele a brownie massza kétharmadát. A tetejére simítsuk rá a sajtkrémet, végül a maradék brownie jön a tetejére. Most vegyünk elő egy villát, és kezdjük finoman a felső tésztaréteget és a sajtkrémet márványosra összekeverni. Ezt akár az ujjunkkal is csinálhatjuk. A tetejét gazdagon szórjuk meg friss málnával (semmiképp se fagyasztottal!), és toljuk 160 fokos sütőbe kb 25-30 percre. Ha megrázzuk a tepsit, és nem remeg a közepe, akkor jó, de felesleges tű próbát csinálni, mert a belseje mindig nedves lesz, pont ez a lényege, ezért nem szabad kiszárítani. Langyosan szeletelhető, kevés tejszínnel pedig egészen mennyei. 

Málnás-mascarponés brownie:

  • 22 dkg  vaj
  • 4  tojás
  • 25 dkg cukor
  • 27 dkg liszt
  • ¼ tk só
  • 15 dkg kakaópor 
  • 1 tábla étcsokoládé 
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 25 dkg marcaspone
  • 20 dkg cukor
  • 3 kávéskanál keményítő
  • málna (kb 15 dkg)